Usvajanjem Zakona o visokom obrazovanju u Narodnoj skupštini Republike Srbije 6. marta 2025. godine i objavljivanjem Zakona u Službenom glasniku istog dana, počeće sa primenom odredbe kojima se značajno unapređuje položaj visokog obrazovanja u Srbiji.

Višegodišnji zahtevi za rešavanje sve većih problema u visokom obrazovanju, na kojima su insistirali i sindikati i predstavnici institucija visokog obrazovanja, ovim Zakonom su usvojeni, kao odgovor na jedan od zahteva studenata koji blokiraju rad visokoškolskih institucija već više meseci.

Iz Budžeta Republike Srbije izdvojeno je 20% više sredstava, kojima će se stalni troškovi fakulteta pokrivati u celini, a ne samo delimično kao do sada.

Pored toga, zaposleni u visokom obrazovanju će od marta dobiti plate uvećane za 15, 97%, a od januara 2026. godine će se izjednačiti cena rada za visoko obrazovanje sa cenom rada u osnovnom i srednjem obrazovanju (do sada je cena rada u visokom obrazovanju znatno zaostajala za cenom rada za obračun zarada u osnovnom i srednjem obrazovanju).

Zakonom je predviđeno da se odredbe o nadoknadama i dodatnim primanjima za sve zaposlene u viskom obrazovanju predviđene Posebnim kolektivnim ugovorom o visokom obrazovanju u potpunosti poštuju.

Školarine za samofinansirajuće studente biće smanjene za 50%, čime će se obezbediti i veća dostupnost visokog obrazovanja širim društvenim slojevima.

Troškove akreditacije studijskih programa u Srbiji i međunarodnih akademskih akreditacija će ubuduće snositi država, što je značajno finansijsko rasterećenje za visokoškolske ustanove.

Uvode se mikrokredencijali sa maksimalno 15 ECTS za pojedince sa prethodno završenim srednjim ili visokim obrazovanjem, u skladu sa potrebama tržišta rada, u okviru celoživotnog učenja.

Veća autonomija univerziteta obezbeđena je smanjenjem procenta predstavnika osnivača (države) u Savetima fakulteta sa 30% na 25%, dok se procenat zaposlenih povećava sa 55% na 60%, a procenat predstavnika studenata ostaje isti 15%. Skraćuje se mandat organa upravljanja sa četiri na tri godine.

Priprema Zakona usaglašena je sa predstavnicima ministarstava Vlade Republike Srbije (prosvete i finansija) i predstavnika svih osam državnih univerziteta u Srbiji. Predlagači smatraju da će se odredbama zakona unaprediti kvalitet visokog obrazovanja, bolja dostupnost, relevatnost i dalja internacionalizacija obrazovanja, a posebno materijalni položaj zaposlenih.

„Поздрављамо измене Закона о високом образовању“, изјавила је Марина Миленковић, потпредседница СОС-а и председница Одбора за високо образовање СОС-а.

„Ове промене представљају директан резултат наших упорних напора да обезбедимо правичан третман и боље услове за студенте и академско особље. Наш синдикат се дуго залагао у разговорима са доносиоцима одлука како бисмо осигурали да финансијске и структурне реформе донесу корист и студентима и запосленима у сектору образовања.“