Представници четири репрезентативна синдиката у обаразовању одржали су 5. децембра 2024. године заједничку конференцију за медије у Регионалном центру СОС за Јабланички округ у Лесковцу поводом недеље законског штрајка у којем учествују за послени у школамаиз школских управа Ниш, Крушевац, Зајечар, Јагодина и Лесковац.

Представницима медија обратили су се председница СОС Валентина Илић, председник УСПРС Добривоје Марјановић, председник Јабланичког округа за ГСПРС ”Незавосност” Ненад Стаменковић и као домаћин Александар Николић, председник Регионалног центра СОС за Јабланички округ.

Према подацима, које су прикупли синдикати, у првој недељи децембра на територији поменутих пет школских управа у штрајковали су запослени у 177 школа скраћујући наставу на 30 минута. У још 24 школе, иако се звоно оглашавало на 45 минута по захтеву директора, ђаци су излазили на ходник 15 минута раније, што је, свакако, угрожавало њихву безбедност.

Председница СОС Валентина Илић је том приликом подсетила да штрајк траје већ два ипо месеца и да синдикати инсистирају само на поштовању Протокола, који је Влада Србије са епрезентативним синдикатима потписала 12. октобра 2023.

”Ми смо у својим захтевима тражили, као најобразованија струка, са 80% високообразованих људи који раде у просвети, да наставник почетник, са седмим степеном стручне спреме, са мастером, има плату која је у нивоу републичком просека. То јепотписано. Друга кључна ствар је била уредба о коефицијентима, која је смањила распон између најједноставнијих послова у васпитно-образовним установама и носиоца делатности са 2,87 на 1,87, при чему је та уредба донета без консултација са синдикатима. Сада имамо компресију плата. Не може минимална зарада да буде у већем проценту повећана у односу на повећање у осталим делатностима. Имамо велики проблем да ће нам људи од првог до четвртог или петог степена бити у минималнохј заради. Имамо проблем са рачуновствено-административним радницима, који раде најкомплекснији део посла једне школе, то ради један човек и он ће имати за 350 динара већу плату од минималне зараде. То су велике неправде и неправилности за које је Влада Србије својим потписом рекла да ће се исправити“, рекла је Валентина Илић, а потом и указала да не може да се пренебегне чињеница да у Скупштину прво улази измена Кривичног законика, што је захтевано већ 2,5 године.

„Надам се да ће се извести у скорије време да председник потпише тај закон по коме ће свако нападне било којег запосленог у васпитно-образовној установи, било то од стране родитеља, ђака, морати кривично да одговара. Успели смо да добијемо сви исто повећање. Влада се прво оглушила о то, нудили су повећање од 8% за ненаставно , а 12% за наставно особље. То је дискриминација над педагозима, психолозима, секретарима, свима који раде у школи… Цела школа васпитава дете, почевши од теткица па на даље. У току су преговори за ПКУ, где ћемо покушати да одређеним изменама појединих чланова наговоримо владу да, преко колективног уговора, имамо право да преговарамо о цени рада, како би постигли оно што смо прошле године потписали. Велики је одзив нашег чланства на територији Србије, идемо са циркуларним протестима из разлога да се људима не би одбијало од зараде“, закључила је Валентина Илић.

Добривоје Марјановић је новинаре подесетио у којим школским управама зспослени штрајкују и у којем броју, а истакао је и потешкоће које су изазвали директори, али и колеге које су инсистирале на праву да раде, а то право нико не жели да им ускрати. Он је истакао жаљење што ти директори нису препознали борбу за струку и колеге.

И Марјановић се осврнуо на потписани Протокол рекавши да у преамбули пише да се Влада обавезује да ће у јануару 2025. године наставнику почетнику довести зараду до републичког просека, а та зарада је у овом тренутку нижа за 10.000 нижа од просека. По његовим речима проблем неће бити решен без додатних повећења и док се не направи систематско решење – два пута годишње усклађевање плата почетника у односу на републички просек.

” У Влади нису били расположени да већ у јуну наредне године разговарамо на ту тему, тако да нама не преостаје ништа друго него да наставимо све ове наше активности. Да ли ће бити у оваквом облику или не, зависи од реакција Владе Србије, али смо спремни и да потпуно обуставимо рад“, зајкључио је Марјановић

Ненад Стаменковић, председник Јабланичког округа за ГСПРС ”Незавосност” је рекао да штрајк није само борба за веће плате и боље услове рада, већ и за очување достојанства професије у будућности и самог образовног система.

Александар Николић, председник РЦ Лесковац Синдиката образовања Србије, је новинаре упознао са ситуацијом у Јабланичком округу. Рекао је да су у претходне две недеље, од 63 установе образовања, 43 школе су биле у штрајку од 30 минута, 10 школа је било у комбинованом штрајку од 30+15 минута због тога што поједини чланови колектива нису желели да штрајкују, док остале школе нису приступиле штрајку.

„Подршку су нам дали вртићи са територије Јабланичког округа, они су штрајку приступили на свој начин, а Специјална школа због специфичности рада није приступила штрајку, али су пружили подршку. Немам информације да је током спровођења штрајка било проблема нити да се десио неки инцидент у току наставе. Знам да су колеге дале свој максимум да у тих 30 минута ученици не изгубе од градива и да се што више уради“, закључио је Николић.