САОПШТЕЊЕ

Запослени у образовању скоро две године раде у отежаним пандемијским условима и одржавају овразовно-васпитни процес у ванредним околностима. Број оболелих запослених и ученика је непознаница, док су Влада и Министарство просвете, науке и технолошког развоја глуви на апеле синдиката да су просветни радници материјално и професионално понижени.

Републички одбор Синдиката образовања Србије је на седници одржаној 27. августа 2021. године разматрао актуелну ситуацију у образовању и материјално – социјални положај запослених и донео одлуку да се траже преговори са Владом Републике Србије и надлежним министарствима у вези са утврђеним захтевима. Захтеви су заједно са Синдикатом радника у просвети Србије упућени 31. августа.

Први захтев синдиката је да се од 1. јануара 2022. године почне са применом Закона о платама запослених у јавном сектору (платне групе и разреди), која се одлаже већ неколико година. Уколико не почне примена наведеног закона од Владе Републике Србије тражимо повећање цене рада за све запослене у образовању за 15%.

У захтеву за повећање плата за 15% садржано је увећање минималне зараде од 9,4% које ће се примењивати од јануара следеће године и инфлација за прошлу и ову годину. Увећање цене рада у образовању је у протеклих 5 година било мање од повећања минималне зараде што је довело до потпуног нарушавања система коефицијената и до тога да запослени од првог до шестог степена стручне спреме примају минималну зараду.

Поред тога, различито повећање плата довело је до тога да имамо три цене рада за поједине делатности образовања. Запослени у основним и средњим школама, домовима ученика и предшколским установама имају једну (3582,58 дин.), запослени у студентском стандарду другу (3414,25), а запослени у високом образовању трећу цену рада (3259,04). Коефицијенти запослених на свим нивоима и делатностима у систему образовања су усаглашени са степеном стручне спреме још од 2008. године. Сматрамо да овакво стање нема никаквог оправдања ни образложења.

Следећи захтев се односи на измене правилника о формирању одељења у циљу смањења броја ученика у одељењима основних и средњих школа. Смањење  броја ученика у одељењу би побољшало квалитет наставе и смањило број технолошких вишкова који се из године у годину повећавају.

Такође, наш захтев је и да се измене и допуне правилници о критеријумима и стандардима за финансирање установе које обаљају делатност основног и средњег образовања и васпитања којима би се стручни сарадници и ненаставно особље финансирали сразмерно броју одељења, односно квадратури установе. По важећим правилницима ако школа има једно одељење мање од предвиђеног има право на 0,5 извршилаца, што није у сразмери са пословима и обавезама које обављају. То се односи и на помоћно особље у установама образовања.

Почетком октобра одржана је седница Председништва Синдиката образовања Србије на којој је донета одлука да се наши захтеви поново упуте надлежнима и да се да рок од 10 дана за почетак преговора. Уколико преговори не почну у предвиђеном року Синдикат образовања Србије ће ступити у штрајк. Позива на преговоре у предвиђеном року није било и донета је одлука да се у петак 22. октобра 2021. године организује штрајк упозорења. Наглашавамо да је социјални дијалог између послодаваца и синдиката на најнижем нивоу у последњих неколико година.

ПРЕДСЕДНИЦА
Мр Валентина Илић

ПРЕУЗМИТЕ ОДЛУКУ

ПРЕУЗМИТЕ ОВО САОПШТЕЊЕ