Predstavnici četiri reprezentativna sindikata u prosveti najavili su da će ukoliko Vlada Srbije ne ispuni odredbe iz potpisanog Protokola, 16. septembra organizovati protest širom Srbije, a nastave tog dana neće biti u školama.

A šta zapravo piše u potpisanom Protokolu, čiji je cilj poboljšanje materijalnog položaja i uslova rada zaposlenih u prosveti, i zašto prosvetari ponovo najavljuju vruću jesen?

Protokol je potpisan 12. oktobra 2023. godine između četiri reprezentativna sindikata i Vlade Srbije (tada je premijerka bila Ana Brnabić).

U dokumentu je navedeno da se Vlada Srbije obavezuje da do januara 2025. godine, izjednači početnu platu nastavnika sa republičkim prosekom u Srbiji. U junu je prosečna plata u Srbiji bila 95.000 dinara, a projekcije državnog vrha su da će u decembru biti 110.000 dinara.

Protokolom je predviđen zajednički rad na smanjenju administracije u školama, jer nastavnici vode elektronski dnevnik, ali su u obavezi da imaju i pedagoške sveske gde se vodi evidencija o svakom učeniku pojedinačno.

Dokumentom je predviđena i izmena Uredbe o koeficijentima. Naime, poslednja izmena Uredbe o koeficijentima za tehničko osoblje u obrazovnim ustanovama nije se odnosila  na sve u sistemu obrazovanja. Protokolom se Vlada obavezala da će u saradnji sa sindikatima izvršiti izmene koeficijenata u 2024. godini.

Vlada se obavezala da će tokom 2024. godine biti vanrednih povećanja u  prosveti, kako bi došli do krajnjeg cilja da nastavnik početnik 1. januara 2025. godine ima platu jednaku prosečnoj plati u Republici Srbiji.

Sindikati: Držimo se Protokola

Predstavnici sindikata kažu da se potpisivanjem Protokola sa sindikatima država obavezala da će ispuniti određene stavke, ali da skoro ništa od toga nije do sada urađeno.

Predsednica Sindikata obrazovanja Srbije Valentina Ilić kaže za Euronews Srbija da im je na poslednjem sastanku sa predstavnicima Vlade Srbije rečeno da plata početnika u prosveti neće moći da bude izjednačena sa prosečnom platom u januaru naredne godine.

„U Protokolu koji smo potpisali sa Vladom Srbije 2023. godine jasno stoji da u januaru 2025. godine plata nastavnika početnika bude izjednačena sa prosečnom platom. Nama je na tom sastanku rečeno da početna plata neće moći da bude na nivou proseka, ali da će biti blizu. Šta to znači? Mi smo potpisali nešto, hajde da svi to poštujemo“, rekla je Ilić za Euronews Srbija.

Prosečna plata u prosveti je sada 86.671 dinar, a vlast očekuje da će prosečna plata u Srbiji do kraja godine biti 110.000 dinara.

Sindikalci kažu da im je zasmetalo i to što su dobili najavu da će biti povećanje plate samo jednom delu zaposlenih u prosveti i to samo nastavnicima. Pitaju se šta će biti sa platama ostalih- psiholozima, pedagozima, administrativnim radnicima i ostalom nenastavnom osoblju.

„Potpisivanjem Protokola računali smo da će plate u prosveti krenuti polako da se povećavaju. Za vreme korone, akcenat je više bio na podizanju plata zdravstvenim radnicima i drugim sektorima. U trenutku kada je potpisan Protokol plata u prosveti je bila 28 odsto ispod proseka. Mora da postoji neka dinamika povećanja, tako nam je i rečeno da će biti vanrednog povećanja“, rekla je Ilić.

Očekuju poziv iz Vlade Srbije

Predstavnici sindikata kažu da su 2. septembra ispred Vlade Srbije poslali jasnu poruku, da očekuju brzi reakciju i ispunjenje svih odredbi iz Protokola. U suprotnom će 16. septembra obustaviti nastavu na jedan dan i organizovati proteste u svim gradovima Srbije.

„Sada očekujemo poziv iz Vlade Srbije na pregovore. Kažu nam da je totalna obustava rada kršenje Zakona o radu. Kako je Vlada Srbije mogla da prekrši dokument koji smo zajednički potpisali- Protokol, možemo i mi na jedan dan da prekršimo onaj drugi dokument – Zakon. Mogu da nam uzmu dnevnice za taj dan, ali ja sam rekla neka nam uzmu i uplate na račun za lečenje dece sa retkim bolestima“, navela je Ilić.

Sa najvišeg državnog vrha stiglo je opećanje da će prosvetni radnici dobiti najveće povećanje u odnosu na ostale u javnom sektoru. Koliko će to povećanje biti još se ne zna.

Sindikati podsećaju da su do 2012. godine reprezentativni sindikati i Vlada Srbije svake godine zaključivali protokole o povećanjima zarada u narednoj godini, koja se pokazala kao pozitivna praksa socijalnog dijaloga.

Nakon pauze od 11 godina, 12. oktobra 2023. godine ponovo potpisan Protokol koji obavezuje državu da poboljša status zaposlenih u obrazovanju profesionalno i materijalno.

IZVOR: EURONEWS
FOTO:
profimedia